17. Festiwal Pierogów - święcenie ziół

17. Festiwal Pierogów - święcenie ziół

Czwartek, 15 sierpnia, święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, odpust w Bazylice Mariackiej w Krakowie i drugi dzień trwania 17. Festiwalu Pierogów na Małym Rynku.
Od rana przed festiwalową estradą "Kumy z Sukiennic" (członkinie sekcji Kupców Sukiennic Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej) uczyły robienia pięknych bukiecików i wianuszków z ziół. Przygotowały na tę okazję aż 10 wielkich koszów ziół z podkrakowskich łąk. Na estradzie występowali Mieczysław Czuma, Leszek Mazan i Aleksander Kobyliński "Makino". Zorganizowano kilka ciekawych konkursów, nagrody zwycięzcy wybierali sobie w kramach w Sukiennicach. Przed południem prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek z estrady podziękował "Kumom z Sukiennic" za wspaniale przygotowaną uroczystość.

W samo południe przedstawiciele władz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej poszli do Bazyliki Mariackiej, by zaprosić ks. inf. Dariusza Rasia o poświęcenie ziół na Małym Rynku. Orszak poprzedzany przez kapelę zespołu Krakowiacy przeszedł z Bazyliki Mariackiej ulicą Sienną na Mały Rynek. Tu, po modlitwie, ks. infułat Dariusz Raś poświęcił bukiety i zioła. Prezes Wiesław Jopek i jego zastępcy Jerzy Kotala, Jacek Fortuna i Leszek Lejkowski uhonorowali księdza infułata okolicznościowym medalem 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Wyróżnienia gratulował księdzu Dariuszowi Rasiowi m.in. Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, doradca prezydenta Krakowa ds. przestrzeni targowych.