17. Festiwal Pierogów- dzień pierwszy

17. Festiwal Pierogów- dzień pierwszy

Dobiega końca pierwszy dzień 17. Festiwalu Pierogów. Wszystkie zakwalifikowane firmy zagospodarowały się w kioskach, ozdobiły je własnymi szyldami przystroiły je według swojego uznania. Jest ich 15. W szesnastym o nazwie "Pierogi świata", stojącym po drugiej stronie estrady, przemiennie oferują swoje pierogi zagraniczne restauracje i bary działające w Krakowie. Organizatorami imprezy są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakowska Kongregacja Kupiecka.
W środę największe kolejki ustawiały się przy kioskach prowadzonych przez firmę Sekret Smaku oraz Pierogi Babci Władzi. Z 15 festiwalowych kiosków w 13 są drewniane sztućce. Żaden z kiosków nie serwuje pierogów na plastikowych tackach. Najważniejsza informacja. Prawie wszędzie za pieroga trzeba zapłacić 2.5 zł.

Czwartek, 15 sierpnia to wyjątkowy dzień na 17. Festiwalu Pierogów, bo związany z świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odpustem w Bazylice Mariackiej i święceniem ziół. Sekcja Kupców Sukiennic Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej zaprasza wszystkich już na godz. 9 na Mały Rynek, gdzie rozpocznie się robienie bukietów z ziół. W godz. 10-11.30 będą zabawiać publiczność gawędami o Krakowie i święcie Matki Bożej Zielnej Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, a śpiewał będzie Aleksander Kobyliński "Makino" z zespołem "Andrusy".

Równocześnie od godz. 10 przy estradzie na Małym Rynku trwać będzie impreza pod nazwą Cudowna Moc Bukietów 2019. Jej organizatorem jest Instytut Dziedzictwa. Przyjmowanie bukietów i rejestracja zgłoszeń odbywać się będzie w godzinach 10-13.  

O godz. 11.15 odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej, a potem na Małym Rynku ks. inf. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej poświęci zioła i bukiety.
 
O godz. 12.40 na scenie pojawi się Lidia Jazgar, która poprowadzi program artystyczny i botaniczny, natomiast o godz. 14 rozpocznie się ogłaszanie wyników konkursu, prezentacja laureatów i zwycięskich bukietów oraz zostanie ogłoszony wynik konkursu na najpiękniejszy zielnik.  Tę część imprezy zakończy koncert zespołu Niebieski Tramwaj.

Przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz gastronomiczno-handlowy.


W piątek, sobotę i niedzielę trwać będą warsztaty kulinarne i edukacyjne, występy artystyczne. W piętek odbędzie się konkurs na najlepsze pierogi, w którym pierogi ruskie oceniać będzie profesjonalne jury. W piątek i sobotę trwać będzie również konkurs dla publiczności na najlepsze pierogi. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie przechodnich statuetek Kazimierza Wielkiego (laureat publiczności), oraz Świętego Jacka z Pierogami (laureat jury) nastąpi w niedzielę o godz. 12.