Promotor Polski 2024

Promotor Polski 2024

W sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się ceremonia wręczenia tytułów Promotora Polski wybitnym Polakam. Tytuły wręcza Fundacja Polsiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, po raz piąty w regionie Małopolski. Tegorocznymi laureatami tytułu Promotor Polski są: Krystyna Zachwatowicz-Wajda, prof. Andrzej Chwalba i Krzysztof Kowal.


W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z prezesem Wiesławem Jopkiem, jego zastępcami Jerzym Kotalą, Zbigniewem Burdakiem i Jackiem Fortyną. Był też sekretarz Rady KKK Roman Gawrysiak.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” promuje ludzi i firmy, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. W tym celu w 2017 roku ustanowiono wyróżnienia „Promotor Polski”, wręczane podczas regionalnych kongresów i wydarzeń biznesowych, które służą promocji osób działających i odnoszących sukcesy w rodzimych regionach.

Wizerunek Polski budują przede wszystkim ludzie. Stąd nasze przekonanie, że warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Osoby, które swoją działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym lub biznesowym budują wizerunek naszej marki narodowej, nagradzane są wyróżnieniem „Promotor Polski”.
W tegorocznej edycji tytuł Promotora Polski 2024 otrzymał Krzysztof Kowal, wieloletni dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS). Krzysztof Kowal dbał o popularyzację sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian. Odpowiadał za organizację i współorganizację w naszym mieście wielkich wydarzeń sportowych – za jego kadencji jako dyrektora ZIS-u w Krakowie odbyły się imprezy rangi mistrzostw świata i Europy. Kraków był Miastem Gospodarzem m.in. FIVB Mistrzostw Świata Polska 2014 i CEV Mistrzostw Europy Polska 2017 i 2021 w Piłce Siatkowej Mężczyzn, EHF Mistrzostw Europy 2016 w Piłce Ręcznej Mężczyzn oraz innych prestiżowych wydarzeń w siatkówce, koszykówce, hokeju na lodzie, tenisie, sportach motorowych i sportach walki. Ze strony Gminy Miejskiej Kraków, za przygotowanie i współorganizację tych imprez odpowiadał właśnie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W kalendarz organizowanych tutaj wydarzeń na stałe wpisały się również takie wydarzenia jak: Tour de Pologne, Memoriał H. J. Wagnera, CAVALIADA.

Na przestrzeni ostatnich lat sportową wizytówką miasta stały się organizowane przez ZIS imprezy biegowe, których był dyrektorem – Cracovia Maraton, Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców, tworzące jedyną w swoim rodzaju Królewską Triadę Biegową. Wydarzenia te co roku przyciągają do Krakowa tysiące miłośników biegania z całego świata.

Tytuł Promotora Polski 2024 otrzymała Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Profesor Krystyna Zachwatowicz-Wajda to wybitna polska scenografka filmowa i teatralna, autorka kostiumów do wielu filmów i przedstawień teatralnych, także aktorka. Urodziła się 16 maja 1930 r. w Warszawie, studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, potem na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (w latach 1954–58), gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Scenografii w pracowni Karola Frycza. Obecnie jest profesorem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Scenografii. W latach 1958–1981 była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od początku pracy zawodowej zrealizowała ponad 150 scenografii do przedstawień teatralnych, opery i filmu, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako aktorka debiutowała w teatrze Tadeusza Kantora Cricot 2. Od 1957 r. występowała w kabarecie Piotra Skrzyneckiego Piwnica pod Baranami. Od 1975 r. jest żoną Andrzeja Wajdy, którego filmy i spektakle teatralne współtworzyła. Grała w Jego filmach: Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Panny z Wilka, Kronika wypadków miłosnych, Korczak, Pan Tadeusz, Katyń oraz zaprojektowała kostiumy do Wesela, Smugi cienia, Z biegiem lat, z biegiem dni..., Miłości w Niemczech, Biesów i Zemsty.

Profesor Krystyna Zachwatowicz jest wraz z Andrzejem Wajdą fundatorem Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz sekretarzem Fundacji Kyoto–Kraków, dzięki której Centrum to powstało. Za ufundowanie Centrum Manggha otrzymała w 1995 r. – wraz z Andrzejem Wajdą – Srebrny Medal Cracoviae Merenti, zaś w roku 2011 Nagrodę Miasta Krakowa. W 1999 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za działalność artystyczną i społeczną, a w roku 2013 japoński Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą.

W czasie II wojny światowej, od roku 1943 r., była członkiem Szarych Szeregów, brała też udział w Powstaniu Warszawskim. Warto dodać, iż Profesor Krystyna Zachwatowicz była doskonałą narciarką i sportsmenką. W latach 1950–1954 była członkiem kadry narodowej w sekcji narciarskiej AZS Zakopane, a w latach 1950–1952 członkiem Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego.

Tytuł Promotora Polski 2024 otrzymał również prof. Andrzej Chwalba – polski historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski i dziejach Krakowa.

W latach 1996–1999 był dziekanem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1999–2005 prorektorem UJ do spraw dydaktyki. Prof. Andrzej Chwalba to kierownik Zakładu Antropologii Historycznej w Instytucie Historii UJ,. wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, inicjator i organizator Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie. Autor szeregu książek historycznych, w tym podręcznika akademickiego Historia Polski 1795–1918.

Andrzej Chwalba był inicjatorem ustanowienia Nagrody im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka, przyznawanej od 2001 roku historykom polskim i zagranicznym za książki poświęcone dziejom Europy Środkowej. Był prezesem krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego (2003–2012). We wrześniu 2004 roku współorganizował XVII Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Krakowie. Od 2006 roku jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). W 2007 roku był inicjatorem i organizatorem I Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który od tej pory odbywa się co pięć lat w Krakowie. Odbyły się II Kongres w 2012 i III Kongres w 2017 roku.

Aktualnie jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, do 2022 r. był wiceprezesem Komitetu Kopca Kościuszki, a także m.in. członkiem Rady Fundatorów Fundacji Polskiego Czynu Niepodległościowego, Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym, członkiem Rady Naukowej Muzeum Historii Polski, Rady Naukowej Muzeum Historii PRL, Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury; członkiem Komitetu Organizacyjnego Światowego Zjazdu Historyków Poznań 2020. Był przewodniczącym Rady Programowej Muzeum Schindlera w Krakowie; do 6 lutego 2018 r. był członkiem międzynarodowego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Opublikował szereg prac poświęconych historii Polski w XIX w. (zwłaszcza podręcznik akademicki: Historia Polski 1795–1918), Rosji i relacjom polsko-rosyjskim (Imperium korupcji, Polacy w służbie Moskali), jak również dziejom Krakowa. W serii Dzieje Krakowa jest autorem dwóch ostatnich tomów, omawiających historię Krakowa w okresie okupacji niemieckiej i w okresie powojennym. Osobne miejsce w twórczości krakowskiego historyka zajmują prace z dziejów najnowszych Polski. W 2019 roku ukazała się książka Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski będąca rozmową Chwalby z Wojciechem Harpulą. Książka ma charakter historical fiction i przedstawia alternatywne dzieje Polski. W 2021 roku ukazała się kolejna książka Chwalby i Harpuli Polska–Rosja. Historia obsesji, obsesja historii.