Pamiętamy o poprzednikach
W kościele św. Barbary w Krakowie, w Dzień Zaduszny, 2 listopada 2024 o godz. 8.30, została odprawiona msza święta za dusze zmarłych kupców krakowskich.
Jak zwykle uczestniczyła w niej reprezentacja Krakowskiej KOngregacji Kupieckiej z prezesem Wiesławem Jopkiem na czele. Był też poczet sztandarowy z chorążym Kazimierzem Moszyńskim. Mszę święta odprawił ojciec superior Jacek Maciaszek.
Po nabożeństwie, co teżnależy do najnowszych tradycji Kongregacji, prezes Wiesław Jopek zaprosił uczestników na kawę i chrupiące croissanty, w wersji sauté lub z nadzieniem czekoladowym do baru restauracji Szara.
Dzisiejszy kościół pw. św. Barbary to niegdysiejsza kaplica cmentarna zbudowana na cmentarzu otaczającym kościół pw. NMP (Mariacki).Obecna świątynia ufundowana została w roku 1338 roku przez mieszczanina krakowskiego Mikołaja Wierzynka.
Od 1583 kościół był w posiadaniu OO. Jezuitów, którzy podjęli starania o wykup terenów wokół obiektu na własne potrzeby. Na przełomie XVI i XVII wieku dobudowano w części zachodniej Ogrójec, obecnie częściowo użytkowany jako kruchta. Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 kościół przejęła Kongregacja Kupiecka, klasztor zaś przeznaczono na szpital. Od 1795 zabudowania przejął zakon bożogrobców z Miechowa, który utworzył tu szkołę. W 1875 kościół i klasztor powróciły do jezuitów. Za opieę nad kościołem zakon jezuitów odprawie po wieczne czasy dwie msze święte w intencji kupców krakowskich. Pierwsza z nich odbywa się w Dniu Zadusznym, druga podczas święta kupca (8 grudnia).