Dokładna relacja ze święta kupieckiego 2022

Dokładna relacja ze święta kupieckiego 2022

Msza w kościele św. Barbary, pochód kupiecki, wręczenie medali i wyróżnień, ceremonia pasowania na kupca przedstawicieli nowo przyjętych członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - to niektóre wydarzenia w ramach Święta Kupca, które odbyły się w niedzielę, 11 grudnia.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w kościele św. Barbary w intencji kupców i przedstawicieli Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W czasie mszy świętej poświęcony został odnowiony, dzięki szczodrości chorążego Kazimierza Moszyńskiego i jego żony Beaty Kasina-Moszyńskiej sztandar Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Po mszy pochód kupców przeszedł z placu Mariackiego dookoła Rynku Głównego na estradę Targów Bożonarodzeniowych, gdzie prezes Wiesław Jopek wygłosił orędzie kupieckie A.D. 2022.
Sławetni Kupcy Królewskiego Krakowa
Starodawnym zwyczajem, w dniu święta kupieckiego, po nabożeństwie w kościele św. Barbary, pochód kupiecki maszerując w odświętnym pochodzie okrąża Rynek Główny stołecznego, królewskiego Krakowa. Z wyżyn estrady zbudowanej na potrzeby Targów Bożonarodzeniowych, wzorem swoich poprzedników zwracam się z orędziem kupieckim do Was, tutaj zebranych oraz mieszkańców i turystów.

Szanowni Państwo!
Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie jak Krakowska Kongregacja Kupiecka. Powołana do życia za panowania króla Władysława Jagiełły miała podstawowe zadane: reprezentować interesy kupiectwa i dbać o jego rozwój. Kongregacja trwała przez wieki i trwa nadal wyznaczając nowe zadania współczesnemu kupiectwu. A te zadania są coraz trudniejsze.
Na początku tego roku z optymizmem patrzyliśmy w przyszłość. Obostrzenia spowodowane pandemią covid -19 przestały nas dławić, ale niespodziewanie świat zaskoczyła napaść Rosji na Ukrainę. I tak wszystkie nasze nadzieje runęły. Bo Kraków stał i stoi na pierwszej linii frontu. Dla turystów, którzy przed pandemią przyjeżdżali do Krakowa, zostawiali tu sporo pieniędzy, dziś jesteśmy krajem niebezpiecznym, sąsiadującym z wojną. Tak jest i tego nie da się zmienić, a końca wojny nie widać. Nie pozostaliśmy obojętni wobec wojny, wobec tragedii Ukraińców. Krakowska Kongregacja Kupiecka, którą reprezentuję, wczesną wiosną, w kilkanaście dni po inwazji Rosji na Ukrainę we własnej sali konferencyjnej urządziła świetlicę, prowadzoną przez Fundację Ad Meliora Tempora. Lekcje prowadziły nauczycielki z Ukrainy. Świetlica działała do połowy czerwca br.

Gorący temat ostatnich tygodni to ograniczenie pracy ogródków kawiarnianych do godziny 22 na Kazimierzu. Wiemy, że trudno o kompromis, ale też trzeba jasno powiedzieć, że są takie miejsca w mieście, gdzie życie rozpoczyna się o godz. 22. Też jesteśmy, jako przedsiębiorcy mieszkańcami i wiemy, że ludzie chcą spokoju. Zapewniam, że robimy wszystko by w naszych lokalach, w naszych sklepach i hotelach był spokój.
Jako Krakowska Kongregacja Kupiecka jesteśmy organizatorem dwóch wielkich wydarzeń w Rynku Głównym – Jarmarku Bożonarodzeniowego i Wielkanocnego oraz Festiwalu Pierogów na Małym Rynku. Wydawałoby się, że to proste zadanie. Proste, ale nie w Krakowie. Tu wymagania są ogromne. Robimy co w naszej mocy, by jarmarki były coraz piękniejsze, ale często nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich oczekiwań urzędników, którzy wydają się być ludźmi z innej planety, nie mającymi pojęcia o tym, że najdrobniejsza zmiana wystroju kosztuje sporo pieniędzy. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy, publicznie wygłaszane opinie ważnych urzędników krakowskich, że tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy jest dobrze urządzony i piękny.

Mimo wszelkich przeszkód działamy, choć przerażają nas zapowiadane podwyżki cen prądu, gazu, paliwa. Zapewniam, że kupcy, drobni przedsiębiorcy, rzemieślnicy to twardy naród. Nie poddajemy się, przełamujemy wszelkie bariery i często pokazujemy władzy co trzeba robić, by było lepiej.

Szanowni Państwo!
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Mam nadzieję, że w domach państwa nie zabraknie świątecznego ciepła i serdecznej atmosfery. A przyszły 2023rok będzie dla nas wszystkich bardziej łaskawy.

Dziękuję Państwu za uwagę!

Orszak w rytm marszów granych przez orkiestrę dętą przeszła do magistratu. W holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa odbył się koncert Góralskiej Dziecięcej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Oficjalna część obchodów Święta Kupca rozpoczęła się w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Po powitaniach wszystkich gości przez prezesa Wiesława Jopka, o głos poproszony został prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Święto Kupca, rokrocznie celebrowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką, przypomina nie tylko o znakomitych tradycjach galicyjskiej przedsiębiorczości, ale także uświadamia mieszkańcom, w jak wielkim stopniu – dzięki pielęgnowaniu tego ponad 600-letniego dziedzictwa – kupcy kształtują współczesne oblicze miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie jak Krakowska Kongregacja Kupiecka. Krakowscy kupcy angażowali się w życie społeczne, religijne, polityczne, wspierali inicjatywy patriotyczne i narodowe, pełnili funkcje rajców, ławników i mecenasów kultury. Własnymi funduszami wspierali – i wspierają nadal – przedsięwzięcia sportowe, edukacyjne, finansowali życie artystyczne i rozbudowę miasta.

Prezydent podziękował przedstawicielom Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej za wieloletnie partnerstwo w gospodarczym i turystycznym promowaniu Krakowa, za gotowość służenia wiedzą, doświadczeniem oraz starania dla podnoszenia atrakcyjności i konkurencyjności miasta jako wiodącego ośrodka krajowej przedsiębiorczości.

W kalendarzu miejskich imprez od lat znajdują się te zainicjowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką: Targi Bożonarodzeniowe, Jarmark Wielkanocny i Festiwal Pierogów. Targi Bożonarodzeniowe regularnie zdobywają międzynarodowe uznanie jako jedne z najlepszych i najbardziej klimatycznych w Europie. Festiwal Pierogów to impreza wpływająca na rozpoznawalność marki Krakowa w świecie, sławiąca polskie dziedzictwo kulinarne.


Prezes Wiesław Jopek odczytał następnie laudacje na cześć prof. Jacka Majchrowskiego, który od ponad 20 lat sprawuje rządy prezydenta Krakowa.
Szanowny Pan Profesor
Jacek Majchrowski
Prezydent Stołecznego Królewskiego Krakowa

Szanowny Panie Prezydencie
W imieniu Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i swoim własnym, składam najserdeczniejsze gratulacje z okazji Jubileuszu 20-lecia Pana Prezydentury w Krakowie.
W historii miasta są okresy lepsze i gorsze. Bez wątpienia ostatnie 20 lat należy do okresu prosperity. W 2002 roku, na skutek zmienionych przepisów prezydentów miast po raz pierwszy wybierali nie radni, ale wszyscy mieszkańcy biorący udział w wyborach samorządowych. Pierwszym takim prezydentem Krakowa został wybrany Jacek Majchrowski, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. W czasie sprawowania urzędu prezydenta przez prof. Jacka Majchrowskiego nasze miasto wypiękniało, stało się bardziej nowoczesne i wygodne dla mieszkańców, przyjazne dla turystów.

Szanowny Panie Prezydencie
Kupiectwo krakowskie, w tym nasza Kongregacja ma Panu wiele do zawdzięczenia. To dzięki Pana decyzjom otrzymaliśmy wsparcie w okresie pandemii Covid-19, stale możemy liczyć na współpracę przy organizacji najważniejszych dla nas wydarzeń, jakimi są Jarmarki Bożononarodzeniowe i Wielkanocne oraz Festiwal Pierogów. Wydarzenia te budują markę Krakowa, budują prestiż naszej Kongregacji. Nie zapominamy, że stoi Pan na czele Kapituły Medalu Cracoviae Merenti, najważniejszego odznaczenia miasta Krakowa. Jesteśmy wdzięczni za to, że również dzięki Pana staraniom i opiniom znajdujemy się w gronie nielicznych, jest ich tylko 7, laureatów tego medalu w stopniu najwyższym – złotym. Nasz medal ma numer 6.

Panie Prezydencie!
Życzymy zdrowia i wytrwałości, życzymy dalszych lat aktywnej działalności i sukcesów w spełnianiu ważnej roli w życiu naszego miasta i ojczyzny.

Prezes Wiesław Jopek w asyście swojego zastępcy Leszka Lejkowskiego wręczyli prezydentowi okolicznościowy dyplom.

Następnie Marian Satała, rzecznik prasowy Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wygłosił krótki wykład o rodach kupieckiej w Sukiennicach.
Rody kupieckie w Sukiennicach

Wizytówka miasta, perła renesansowej architektury, najstarsze krakowskie „centrum handlowe” – Sukiennice są jednym z najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie. Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta – tu bowiem koncentrował się handel. Pierwsze Sukiennice, które powstały w XIII wieku, gdy Krakowowi nadano prawa miejskie, były dwoma rzędami kamiennych kramów, tworzącymi uliczkę na środku Rynku. Oba jej końce zamykano na noc kratą. Murowane, zadaszone Sukiennice powstały w XIV wieku – ich ślady w postaci ostrołukowych arkad po bokach są widoczne do dziś. Sukiennice jako gotycki gmach, złożony z dwóch rzędów kramów sukiennych oddzielonych uliczką, powstał w czasach Kazimierza Wielkiego i został ukończony na przełomie XIV i XV w. Blask tych Sukiennic i rodów prowadzących tu kramy opisał świetnie Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa w publikacji "Kupiecki Kraków".
Ogromną przemianę zabytek przeszedł w 1875 roku. Wówczas, 2 sierpnia, rozpoczęła się przebudowa Sukiennic, która została wykonana według projektu architekta Tomasza Prylińskiego. To wtedy w zabytkowym budynku pojawiły się arkady oraz nowe przejście na osi ulic Siennej i Szewskiej. W hali natomiast stanęły kramy, zaprojektowane przez Jana Matejkę, w których do dziś kupcy prowadzą działalność.
Ostatni poważny remont Sukiennic został przeprowadzony w latach 2007-2010. To było kilka ciężkich lat, w trakcie których kupcy musieli opuścić Sukiennice. Kramy zostały zabrane do remontu. Prowadzono handel na płycie Rynku Głównego w zastępczych budkach. Nie było łatwo, szczególnie zimą, kiedy temperatury spadały poniżej zera, w dodatku rok 2010 to rok tragedii smoleńskiej i pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie. Wtedy, ze względów bezpieczeństwa kramy w budkach zostały na kilka dni wywiezione z centrum miasta. Ale po zakończeniu remontu kupcy wrócili do swoich kramów w Sukiennicach. Piękniejszych, ogrzewanych.

Na przestrzeni lat, a pamięcią sięgamy tylko do XX i XXI wieku, w Sukiennicach handel prowadziło wiele znamienitych rodów kupieckich, utożsamiających się z tym miejscem. Wśród nich były rodziny Łodzińskich, Migdałów, Oleksych. Ich firmy, dziś mające już ponad 100 lat działają nadal. Ich potomkowie ciągle handlują w tym miejscu. Pięknie o tych rodach pisał w roku 2010 Jerzy Tomaszewski, rzecznik prasowy, związany z Kongregacją od chwili reaktywacji jej działania w roku 1989.

Agnieszka i Michał Zacharzewscy, obecni właściciele firmy "Józefa Policht-Oleksowa" s.c., a zarazem kontynuatorzy rodzinnej tradycji kupieckiej związanej z kramem nr 39 w Sukiennicach 9 października bieżącego roku zaprosili znajomych i przyjaciół na mszę świętą z okazji 100. rocznicy przyjęcia w poczet członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej śp. Józefy Policht-Oleksowej, mamy Agnieszki Zacharzewskiej z domu Oleksy.

Dyplom wyzwolenia na pomocnika handlowego i jako taki w księgę pomocników handlowych na stronę 102 pod nr 1327 wpisany, wydany został w Izbie Kupieckiej na ratuszu krakowskim w dniu 28 września 1926 roku, urodzonej w Krzeszowicach Józefie Polichtównej. Dokument ten stanowi dziś ozdobę Sali Historii w siedzibie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej przy ul. Garbarskiej 14 w Krakowie. Msza święta za zmarłych założycieli firmy śp. Józefę z Polichtów i Władysława Oleksego oraz ich sukcesorów śp. Marię i Władysława jr Oleksych została odprawiona przez ks. inf. Dariusza Rasia, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. Proboszcz najpiękniejszego kościoła w mieście przyznał, że bardzo rzadko bywają takie intencje, które dotyczą jednej rodziny, jednej firmy, która działa nieprzerwanie od ponad wieku. Wspominam o Oleksych również dlatego, że śp. Władysław Oleksy jr to barwna postać Krakowa, historyk z zamiłowania, kupiec z urodzenia. Jego sylwetkę z uniesioną głową, ozdobioną burzą białych włosów ciągle mam przed oczyma. A z jakim zapałem opowiadał o Sukiennicach, jako miejscu pracy, ile anegdot przywoływał, ile wysiłku poświęcił by dokumentować wszystkie zdarzenia. Tu warto wspomnieć, przy okazji rozstrzygniętego 4 grudnia br 80. Konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską, że Władysław Oleksy jr. to twórca szopki krakowskiej, którą niemiecka kronika filmowa nagrała i pokazywała w kinach podczas II wojny światowej.

Społeczność kupiecka Sukiennic podczas tej mszy świętej reprezentowana była m.in. przez Kapitułę Sztandaru Sukiennic z pocztem sztandarowym. To również ciekawa inicjatywa. Kapituła Sztandaru Sukiennic, na jej czele stoją Kumy na Sukiennicach panie Elżbieta Kuźnik i Barbara Gunia. Sztandar haftowały siostry klaryski w Kętach, na co dzień przechowywany jest w skarbcu Bazyliki Mariackiej, a sama Kapituła Sztandaru Sukiennic wiele starań przykłada do działalności charytatywnej niosąc pomoc walczącej Ukrainie, podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Tenczynku czy dzieciom z Ośrodka dla dzieci niewidomych z ul. Tynieckiej.

W mszy świętej uczestniczyli również państwo Anna i Edward Mikuli, wybitni profesorowie chemii, sukcesorzy kramu nr 50 założonego w roku 1910 przez Jana Migdała. Jan Migdał w roku 1910 na podstawie kontraktu z Gminą Kraków wynajął w Sukiennicach kram nr 2, w którym prowadził sprzedaż ciast i wyrobów cukierniczych. Po I wojnie światowej zmienił asortyment na wyroby pamiątkarskie z drewna. Tradycje ojca kontynuował syn Władysław z żoną Anielą. Kram nr 52 zajmowali do 1953 roku, kiedy to wraz z innymi kupcami zostali wyrzuceni z Sukiennic. Powrócili w 1959 roku do kramu nr. 30. Po zakończeniu remontu Sukiennic w roku 1979 Migdałowie otrzymali kram nr 50 kontynuując sprzedaż strojów ludowych, pantofli i wyrobów pamiątkarskich. Żona Jana Migdała Barbara, a babcia prof. Anny Migdał Mikuli należała do KKK przez 60 lat.
Inna sławna w Krakwie rodzina to Łodzińscy. Zaczynali działalność gospodarczą w 1893 roku. W okresie międzywojennym cała rodzina prowadziła już własne sklepy bądź firmy.W czasie II wojny światowej do Łodzińskich należało kilka kramów, do dziś handlują w pięciu. W świadomości krakowian tkwią jako właściciele sklepów na ul. Kalwaryjskiej, sklepów jubilerskich oraz restauracji Pod Aniołami i w Załku św. Tomasza.

Dzisiejszym kupcom z Sukiennic wcale nie jest łatwiej, choć działają w ogrzewanych kramach, pięknie odnowionych. Nie straszna im konkurencja, bo tej się nie boją. Doskwiera im brak klientów, których najpierw odstraszyła pandemia, a dziś wojna w Ukrainie. Bo Sukiennice, tak jak cały Kraków odczuwają bardzo brak turystów zagranicznych. Zawołajmy więc za Jerzym Tomaszewskim - Wiwat Sukiennice! Bez Was, bez waszych kramów i kupców Kraków byłby jak wieża Mariacka bez hejnalisty, jak Wawel bez dzwonu Zygmunta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał od przedstawicieli Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Medal „Bene Merentibus” za troskę o kupiectwo oraz wsparcie.

W dalszej części uroczystości zostały m.in. wręczone wyróżnienia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej (Złote, Srebrne i Brązowe Statuetki średniowiecznej Kogi), Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, okolicznościowe dyplomy. W programie wydarzenia znalazła się także ceremonia pasowania na kupca przedstawicieli nowo przyjętych członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jan Wiesław Nalepa - prowadzący uroczystość przeczytał: NA PRÓŻNO ŻYJE TEN, KTO NIKOMU NIE PRZYNOSI POŻYTKU.
W uznaniu dla tej sztuki pięknej, co w sercu się rodzi i w ogromny świat potrzeb wzlatuje, postanowiliśmy dla członków naszej prastarej Kongregacji i jej protektorów przyznać odznaczenia organizacji: Kogi, medal 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckie oraz dyplomy i podziękowania. Najwyższe odznaczenie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

ZŁOTĄ Statuetkę średniowiecznej KOGI otrzymali:
1. Tadeusz Plewa – długoletni dyrektor Makro Cash and Carry Polska SA Członka Wspierającego Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

SREBRNĄ Statuetkę średniowiecznej KOGI otrzymali:
1. Kazimierz Moszyński – chorąży KKK - pełnomocnik Prezydium Kongregacji
2. Dariusz Michalak – prezes zarządu ARTIM sp. z o.o., członek Rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej
3. Bożena Sewiołło – doradca podatkowy, od 30 lat związana z Krakowską Kongregacją Kupiecką
4. Maria Kasina-Moszyńska – członek Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej
5. Wiesław Zuzek - mistrz kucharski

BRĄZOWĄ Statuetkę średniowiecznej KOGI otrzymali:
1. Rafał Komarewicz – przewodniczący Rady Miasta Krakowa
2. Piotr Goraj – przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Członek Rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej
3. Monika Bartosz – pełnomocnik Prezydium Kongregacji ds. kontaktów i współpracy ze szkołami zawodowymi
4. Krystyna Drabik – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Myślenicach
5. Zuzanna Piwowarczyk – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Myślenicach
6. Piotr Chełmecki – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Limanowej
7. Sławomir Kubik – Członek Sekcji KKK Polskie Sklepy
8. Tomasz Kubik – Członek Sekcji KKK Polskie Sklepy
9. Karol Kubik – Członek Sekcji KKK Polskie Sklepy
10. Ewa Bigosz – Lassota – Członek Sekcji KKK Polskie Sklepy
11. Piotr Wiśniewski – Członek Sekcji KKK Polskie Sklepy
12. Stanisław Lampa – członek Oddziału Terenowego KKK w Myślenicach
13. Mirosław Wigura – członek Oddziału Terenowego KKK w Limanowej
14. Krakowski Bank Spółdzielczy – Kogę odbebrał wiceprezes zarządu Mariusz Kumorek
15. Krakowska Izba Turystyki – Kogę odbebrał prezes Rafał Marek
16. LoveKrakow.pl - Kogę odbebrał prezes Michał Rodak

MEDAL 600 lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej:
1. Iwona Sewiołło

Dziękując za dotychczasową pracę na rzecz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej,
DYPLOM otrzymali:
1. Marek Wilk członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Proszowicach oraz członek Komisji Rewizyjnej KKK
2. Iwona Musiał – członek Oddziału Terenowego KKK w Proszowicach
3. Artur Gołąb - członek Oddziału Terenowego KKK w Proszowicach
4. Szymon Niepsuj – członek Oddziału Terenowego KKK w Myślenicach

Jan Wiesław Nalepa poprosił o zabranie głosu pana Krzysztofa Przybyła Prezesa Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, który wręczył specjalne wyróżnienia Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" ks.inf. Dariuszowi Rasiowi, archiprezbiterowi Bazyliki Mariackiej za kultywowanie dziedzictwa narodowego oraz prezesowi Wiesławowi Jopkowi pomoc KKK dla obywateli Ukrainy.
Wzruszająco o akcji pomocowej dla naszych wschodnich sąsiadów mówił przedstawiciel Fundacji Pokolenia Adam Udziela.
Następnie rozpoczęła się ceremonia pasowania na kupca. Zwyczajem stało się już, że co roku, w dniu Kupieckiego Święta dokonujemy ceremonii
pasowania na KUPCA przedstawicieli nowo przyjętych członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W tej właśnie chwili nadszedł ten szczególny i uroczysty
moment - powiedział Wiesław Nalepa.
W tym roku zaszczytu pasowania dostąpili:
1. Barbara Lejkowska
2. Andrzej Majer
3. Agnieszka Zacharzewska
4. Daniel Gębczak
5. Aleksandra Tuleja-Cebula

Po ceremonii pasowania Prowadzący odczytał głosem uroczystym i donośnym akt przyjęcia do KKK.
My kupcy Stołeczno - Królewskiego Miasta Naszego Krakowa, dla przyczyny święta kupieckiego, na ratusz tutejszy zszedłwszy się, po odebraniu ślubowania na prawo kupieckie, dla stanu naszego i miasta pożytku, przed wiekami ustanowione, do szeregów Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Was przyjmujemy i imiona Wasze pomiędzy nasze wpisujemy.

Jan Wiesław Nalepa,stwierdził, że uroczystość dobiega końca, ale obowiązkiem jest szczególne słowa uznania i podziękowania skierować do wszystkich, dzięki
którym tradycyjne śniadanie zostało wydane.
Są to:
1. Jarosław Łaszczyk – Hotele REMO Sp. z o.o.
2. Spółka Kupiecka „Stary Kleparz”
3. Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe Sp. z o.o. – TANDETA
4. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kazimierz”
5. Spółka Kupiecka Nowy Kleparz
6. Plac Imbramowski Sp. z o.o.
7. Wiesław Krawiec
8. Basia Lejkowska Wine Selection
9. MUNDIVIE S.A.
10. Cukiernia Wilk
11. ARTIM Spółka z o.o.
12. Makro Cash and Carry Polska SA
13. Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego TAURUS Sp. z o.o.
14. Michał Henzel GASTRO-PAK
15. Sekcja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Gastronomiczno- Turystyczna
16. Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki
17. Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1
18. Pierożki Babci Władzi
19. BAKOMA Sp. z o.o.
20. INTERSNACK Poland Sp. z o.o.
21. Ludwig Czekolada Sp. z o.o.
22. Piekarnia Prima Art Elżbieta Lichacz i wspólnicy Sp. J.
23. HERBAPOL Lublin SA
24. Barbakan Beer Paweł Bylica
25. Sekcja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej POLSKIE SKLEPY
26. Tłocznia Owoców Pawłowski
27. KOOGOT – Potrawy w Konserwach
28. Małopolskie Centrum Dystrybucji ARMAPOL
29. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe PRIMART Marek Łukasiewicz
30. Frito Lay
31. Tymbark

Głos zabrał prezes Wiesław Jopek: Dziękuję serdecznie artystom za uświetnienie naszej uroczystości. Z okazji zbliżających się Świąt i Nowego roku składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, wielu radosnych chwil oraz życzę tak bardzo wszystkim potrzebnego szczęścia.
Zapraszam teraz do IZBY KUPIECKIEJ na tradycyjne śniadanie, które przy wydatnej pomocy a wcześniej wymienionych przyjaciół Kongregacji i sumptem własnym wydane zostaje dla wszystkich obecnych tu członków organizacji i zaproszonych na nasze Święto Gości.