Porozumienie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. O żywotnych problemach przedsiębiorców

Porozumienie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. O żywotnych problemach przedsiębiorców

W siedzibie Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyło się kolejne posiedzenie Porozumienia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Krakowie. Podobnie jak w poprzednim zebrani uczestniczył w nim zastępca prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur oraz Wojciech Łaptaś, zastępca dyrektora Wydziały ds. Przedsiębiorczości i Innowacji w Urzędzie Miasta Krakowa.


Zebranych powitał i porządek zebrania zapowiedział przewodniczący Porozumienia Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.
Krakowską Kongregację Kupiecką podczas tego posiedzenia reprezentowali Jerzy Kotala, zastępca prezesa KKK i Adam Udziela, przewodniczący Komisji Rewizyjnej KKK. Obaj byli bardzo aktywni w czasie zebrania, szczególnie celne były ich uwagi dotyczące Uchwały Krajobrazowej oraz organizacji targów w centrum miasta.
Zebrani po raz kolejny powrócili do propozycji zmian w uchwale krajobrazowej, która ciągle budzi dużo niepokoju wśród przedsiębiorców i wśród mieszkańców Krakowa. Wojciech Łaptaś potwierdził to wielkie zainteresowanie ilością uwag, jakie wpływają do magistratu w tej sprawie. Oświadczył, że na skutek sygnałów od społeczeństwa kilkanaście osób kontroluje przestrzeganie zapisów Uchwały Krajobrazowej w centrum miasta.
Uczestnicy spotkania z sarkazmem wskazywali na nieskuteczność tych kontroli, na pomijanie wyraźnych i oczywistych przykładów łamania zapisów przez Lidla, Biedronkę, Carrefoura czy Rossmanna.
Zebrani podkreślali ponownie, że konieczne jest rozróżnienie reklamy, od informacji czy szyldu. Zarówno zastępca prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur jak i dyrektor Wojciech Łaptaś potwierdzili, że trwają prace przy dokumencie. Trwa etap zbierania opinii od jednostek miejskich, a potem propozycja dokumentu trafi do konsultacji społecznych. Proponowane zmiany obejmują m.in.: uproszczenie podziału na strefy reklamowe, ograniczenie banerów na rusztowaniach, wprowadzenie nowego typu nośników reklamowych, zmiany w zasadach umieszczania szyldów na elewacjach budynków.
Kolejnym wielkim tematem była dyskusja nad opłatą turystyczną. Kraków od lat postuluje wprowadzenie w Polsce opłaty turystycznej przez zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 9 października br. radni krakowscy jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu rezolucji w tej sprawie do rządu RP.
Opłata turystyczna to rodzaj podatku, który pobierany jest w większości destynacji turystycznych na świecie. Zgodnie z nowelizacją przepisów, przygotowaną przez Kraków i Związek Miast Polskich, środki z opłaty turystycznej wpływałyby do budżetu gminy. W ten sposób mogłyby być przeznaczone na realizację projektów wpisujących się w politykę zrównoważonej turystyki, a więc mających na celu poprawę komfortu mieszkańców i odwiedzających.
Decyzję w sprawie ustanowienia opłaty miejscowej na danym obszarze podejmuje rada gminy. Taka opłata miejscowa była pobierana w Krakowie w latach 2004–2015, ale jej pobór wstrzymano po zmianie przepisów dotyczących ochrony środowiska i niespełnieniu przez Kraków, wraz z metropolią, określonych w nich warunków. W Polsce maksymalna wysokość stawki opłaty miejscowej od 1 stycznia 2024 r. wynosi 3,22 zł od jednego nocującego.
Zastępca prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur poinformował, że jest problem, kto ma być beneficjentem tych pieniędzy czy gmina, czy organizacje turystyczne. Małgorzata Rusiłko (Sukiennice) proponowała by te pieniądze przeznaczać wyłącznie na promocję turystyki, Justyna Podlińska (MIRiP) uważa, że pieniądze powinny być przekazane do instytucji dbających o czystość miasta, prezes Janusz Kowalski stwierdził, że fundusze mogą otrzymywać organizacje turystyczne, ale wpływ na ich rozdział musi mieć Miasto. Zastępca prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur stwierdził, że najbardziej prawdopodobny rozdział tych środków będzie następujący: 1/3 – województwo (WOT), 1/3 – gmina (LOT), 1/3 – ministerstwo Sportu i Turystyki.
Stanisław Mazur poinformował zebranych o pracach nad uporządkowaniem wielkiego tematu jakim jest najem krótkotrwały, zapewnił, że sytuacja w tym roku zostanie uporządkowana, tym bardziej, że te zmiany wymuszają dyrektywy Unii Europejskiej.
Małgorzata Rusiłko zgłosiła kolejny problem ocierający się o Ustawę Krajobrazową, tzn. brak możliwości odpowiedniego oznakowania miejsc sprzedaży biletów do Muzeum Podziemnego i wejścia do tego muzeum. Stwierdziła, że dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski zasłaniając się przepisami Ustawy nie wskazuje wyraźnie i jednoznacznie rozmieszczenia kas i wejścia do podziemi, czym powoduje dezinformację wśród turystów.
Janusz Kowalski przedstawił zebranym pismo skierowane przez przedstawicieli strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) do premiera RP z prośba o podjęcie działań mających na celu zwiększenie transparentności oraz partycypacji społecznej w procesie kształtowania polityki budżetowej państwa.
Janusz Kowalski, Adam Udziela i Jerzy Kotala i Małgorzata Rusiłko wypowiadali się na temat organizacji imprezy targowych w sercu miasta. Chodzi głównie o przestrzeganie terminu trwania tych wydarzeń. Zastrzeżenia dotyczą szczególnie działania firmy Imago Centrum Sztuki Ludowej, która ma zapędy organizowania na placu Szczepańskich Targów Bożonarodzeniowych będących niezdrową konkurencją dla tych w Rynku Głównym, urządzanych przez Krakowską Kongregację Kupiecką.
Zebrani przedyskutowali także pomysł radnego Łukasza Maślony wsparcia dla sklepów historycznych, który zwrócił uwagę na konieczność traktowania takich przedsiębiorstw jako dziedzictwa kulturowego Krakowa. Dyskutowano o możliwości włączenia ich do programu wsparcia podobnego do tego, który funkcjonuje dla księgarń. Postulaty obejmowały wsparcie dla sklepów istniejących od minimum 30 lat, rozszerzenie ulg czynszowych dla historycznych sklepów, promocję tych punktów jako atrakcji turystycznych i kulturowych miasta. Zebrani byli podzieleni w tej dyskusji, ale nie dali zdecydowanej zgody na specjalne traktowanie np. sklepów spożywczych działających od 30 lat.
Prezydent Mazur przedstawił założenia nowego projektu wspierającego przedsiębiorców działających w rejonach objętych remontami. Planowane działania to m.in.: informowanie klientów o funkcjonujących firmach za pośrednictwem tablic elektronicznych, stworzenie strony internetowej z aktualnymi informacjami o remontach, badanie możliwości wsparcia finansowego dla mieszkańców korzystających z usług firm w strefach remontowych. Miasto przygotowało już i wyemitowało ponad filmów pokazujących przedsiębiorców z ulicy Kościuszki, których dotyka remont ulicy.
Odrębnym tematem, lekko tylko poruszonym, ale z zapewnieniem dalszej dyskusji były plany zagospodarowania Wesołej, ochrona zabytkowych dzielnic (Wola Justowska) przed samowolną zabudową, jednolite oznakowanie aptek i problem z odbiorem przeterminowanych lekarstw.
Na koniec uczestnicy potwierdzili swój poprzedni postulat, aby plany miasta były regularnie konsultowane z przedsiębiorcami, a Porozumienie pełniło funkcję pośrednika w przekazywaniu opinii do Urzędu Miasta Krakowa.
Tekst i zdjęcia Marian Satała