wtorek, 28 marzec 2017 10:41

Kraków gospodarzem III Europejskiego Kongresu Samorządów

Już po raz trzeci w Krakowie, od 27 do 28 marca, odbywa się Europejski Kongres Samorządowy. Przedstawiciele samorządów z całej Europy, wraz z reprezentantami środowisk biznesowych i instytucji rządowych biorą udział w sześciu ścieżkach tematycznych, w ramach których odbywa się blisko 80 wydarzeń. Krakowską Kongregację Kupiecką na Kongresie reprezentuje prezes Wiesław Jopek, który jest uczestnikiem dwóch paneli.

Na tegoroczny kongres miasto opracowało własne ścieżki tematyczne z obszaru turystyki i samorządności gospodarczej. W pierwszym dniu kongresu w ramach Miejskiej Ścieżki Tematycznej dotyczącej samorządów gospodarczych, poruszony został temat: „Biznes i miasto: aspirując do miana superlokacji”.
Uczestnicy wydarzenia powitani zostali przez Elżbietę Koterbę, zastępcę prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta i Andrew Hallama, sekretarza generalnego Stowarzyszenia Aspire. W sesji specjalnej udział wziął prof. dr hab. nauk ekonomicznych Jerzy Hausner, a wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele międzynarodowych firm, których oddziały od lat prężnie działają w Krakowie, m.in. Cisco, Sabre, IBM.
27 marca odbyły się również miejskie panele dyskusyjne: „Polskie metropolie w sieci współpracy” i  „Metropolie jako bieguny wzrostu i innowacji”. W dyskusjach wzięli udział zarówno przedstawiciele instytucji europejskich, jak np. Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego; rządowych – Minister Jadwiga Emilewicz; samorządów, m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy czy Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta Sosnowca; jak i środowisk naukowych i biznesowych, takich jak Narodowe Centrum Nauki czy Krakowski Park Technologiczny. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w panelu dyskusyjnym „Burmistrz - menedżer – zarządzanie w praktyce” z cyklu „Zwyczajni - Niezwyczajni”.
Sesja plenarna
W drugi dzień, Kraków jako miasto gospodarz, postanowiło na współorganizowanych w ramach EKS wydarzeniach, że skieruje uwagę uczestników na turystykę, która dla wielu polskich miast, a szczególnie stolicy Małopolski jest kluczowa. Temat przewodni ścieżki brzmi: „Turystyka w działaniach samorządów i jej udział w rozwoju gospodarczym gmin i regionów”. Wśród panelistów z ramienia miasta głos zabierze Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. Swoje stanowiska przedstawią również m.in. Andrzej Gordon, prezes ZG PTTK i Anna Jędrocha, prezes Krakowskiej Izby Turystycznej.
Udział w panelach dyskusyjnych wezmą również goście zagraniczni, którzy będę mieli możliwość wskazania na praktyki związane z rozwojem sektora turystyki w innych krajach europejskich.
W tym dniu również odbędzie się panel dyskusyjny: „Samorząd gospodarczy w procesie wdrażania jednolitego wspólnego rynku”. Wśród panelistów znajdą się m.in. Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan.
Ścieżki tematyczne inicjowane przez Kraków opierają się na kluczowych dla niego tematach, co pozwoli poruszyć istotne dla miasta obszary, które mogą stać się inspiracją dla jego dalszego rozwoju.

 

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 

supober

 

 

Archiwum

archiwum