poniedziałek, 10 grudzień 2018 15:56

Święto krakowskich kupców. Msza święta, przemarsz przez Rynek i uroczystość w magistracie

Finałem niedzielnych (9 grudnia 2018 roku ) uroczystości z okazji Święta Kupca było tradycyjne śniadanie wydane w Sali Kupieckiej krakowskiego magistratu. O to by stoły były pełne zatroszczyli się przyjaciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wśród których znaleźli się m.in. La Klasa Cukiernia Róża, Restauracja Pino - Jarosław Łaszczyk, Basia Lejkowska Wine Selection, Spółka Kupiecka Stary Kleparz, Cukiernia Wilk, Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Taurus Sp. z o.o, Toorank Polska SA, Makro Cash and Carry Polska SA, Sekcja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Gastronomiczno-Turystyczna, Barbakan Beer Paweł Bylica.

Dzień Kupca zainaugurowany został mszą święta w kościele świętej Barbary. Koncelebrował ja metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. W kazaniu odnosił się do czytań mszalnych przypadających na drugą niedzielę adwentu. - Czas adwentu - powiedział metropolita - jest pogłębieniem pewności, że Bóg o nas pamięta. Po mszy świętej nastąpiła krótka adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo.

Spod kościoła św. Barbary barwny orszak kupiecki, poprzedzany Góralska Dziecięcą Orkiestrą Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki przeszedł pod estradę Targów Bożonarodzeniowych. Tu prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek wygłosił doroczne orędzie do krakowian i turystów.

Sławetni Kupcy Królewskiego Krakowa - mówił Wiesław Jopek. - Starodawnym zwyczajem, w dniu święta kupieckiego, po nabożeństwie w kościele św. Barbary, pochód kupiecki maszerując w odświętnym pochodzie okrąża Rynek Główny stołecznego, królewskiego Krakowa. Z wyżyn estrady Targów Bożonarodzeniowych wzorem swoich poprzedników zwracam się z orędziem kupieckim do Was tutaj zebranych oraz mieszkańców i turystów. Mijający rok był szczególny w historii naszego kraju i naszego miasta. To rok wielu znaczących rocznic. Nasze miasto, jako pierwsze w Polsce zrzuciło jarzmo niewoli zaborczej, co w tym roku zaakcentowaliśmy szczególnie odsłaniając na Placu Niepodległości w Podgórzu okolicznościowy obelisk. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Kraków pamiętał o tej rocznicy. W całym mieście odbyły się doniosłe wydarzenia, w królewskiej Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta za ojczyznę, a Rynek Krakowski był miejscem niepodległościowej lekcji śpiewania. Trwałą pamiątką tej rocznicy będzie 100 szlachetnych dębów posadzonych przy ul. Zaporębie na granicy Branic i Przylasku Rusieckiego. Obok dębu "prezydenckiego" został także posadzony "kupiecki". Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Mam nadzieję, że w domach państwa nie zabraknie świątecznego ciepła i serdecznej atmosfery. A przyszły 2019 rok będzie dla nas wszystkich bardziej łaskawy.

Następnie kupcy i ich goście pomaszerowali do magistratu. Tu w sali Obrad Miasta Krakowa odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, poseł na Sejm RP Józef Lassota, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Pietrzyk.

Prezes Wiesław Jopek witał wszystkich gości mówiąc: Zgodnie z dobrą tradycją i kupieckimi obyczajami składamy doroczną wizytę w dostojnych salach krakowskiego magistratu. Jesteśmy wdzięczni za udostępnienie tego miejsca na uroczystości związane ze Świętem Kupca. Rad jestem, że w tym ważnym daniu dla krakowskiego kupiectwa, w imieniu naszej prastarej Kongregacji i moim własnym mogę wszystkich Państwa powitać. Ze szczególna przyjemnością witam Pana profesora Jacka Majchrowskiego, prezydenta naszego miasta. Panie prezydencie, powtórzę to, co powiedziałem w orędziu kupieckim na Rynku Głównym: Jesteśmy usatysfakcjonowani wyborem krakowian, którzy zdecydowali, iż prof. Jacek Majchrowski nadal będzie prezydentem. To nasz wielki sojusznik w zabiegach o rozwój samorządu gospodarczego naszego miasta, w tym Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Panie prezydencie - gratulując wyboru, obiecujemy, iż wspomagać będziemy wszystkie starania o rozwój naszego stołecznego Krakowa.

Święto kupieckie to okazja do wręczenia odznaczeń i dyplomów. Najwyższe odznaczenie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - złotą statuetkę średniowiecznej Kogi otrzymali: Krzysztof Przybył, prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Bogdan Baranek, prezes Oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Brzesku, Tadeusz Witecki, wiceprezes Oddziału KKK w Limanowej. Srebrne statuetki odebrali: Lucyna Gowin, prezes Oddziału KKK w Myślenicach, Jerzy Bujakowski, członek Zarządu Oddziału KKK w Proszowicach, Jan Burkat, wiceprezes Oddziału KKK w Myślenicach. Wiesława Tąta, członek Zarządu Oddziału KKK w Limanowej oraz Tadeusz Bujakowski, prezes Oddziału KKK w Proszowicach uhonorowani zostali brązowymi Kogami.

Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej otrzymali: Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, Zbigniew Burdak, pełnomocnik prezydium KKK ds. Oddziałów Terenowych, Krystyna Drabik z Oddziału KKK w Myślenicach, Witold Kuszyk z Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej i Bogusław Wójcik z Krakowa.

Dziękując za dotychczasową pracę dyplomami KKK wyróżniono Anetę Bik, Annę Szpak i Renata Teligę z Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jan Wiesław Nalepa, zastępca prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej został odznaczony złotą odznaką zasłużonego dla oddziału w Limanowej. Odznaka ta jest podziękowaniem - jak zaznaczył Ryszard Kulma z Limanowej - za wspaniałą współpracę i pomoc w działaniu oddziału. Nie było to ostatnie wyróżnienie dla Jana Wiesław Nalepy. W rąk prezesa KKK Wiesława Jopka otrzymał okolicznościowy grawerunek z okazji 40-lecia pracy zawodowej.

Bardzo podniosłym momentem było pasowanie nowych kupców. Tekst ślubowania odczytał Piotr Słonina, a prowadzący uroczystość zaprosił na środek również pozostałych kandydatów na kupców. Byli to poza Piotrem Słoniną: Sylwester Bednarz, Paweł Bielewicz, Angelika Dzięgiel, Sylwia Janiszewska-Rona, Nina Maleta, Beata Sitko i Adrian Ziąber. Prezes Wiesław Jopek uderzając w ramię każdego z kupców mówił: Strzeż dobrego imienia kupca krakowskiego. Pasowani odpowiadali: Na chwałą ojców naszych ku pożytkowi dzieci naszych.

A potem wszyscy zostali zaproszeni na śniadanie kupieckie.

Wielkim zainteresowaniem uczestników święta cieszyło się stoisko promocyjne Małopolskiej Agencjai Rozwoju Regionalnego. W organizację święta dużo wysiłku włożyli: Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe Sp. z o.o. - TANDETA, Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe ARTIM Spółka z o.o., Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, a w oprawę artystyczną Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.

 

Święto Kupca – 2018 SPONSORZY

1. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
2. Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe Sp. z o.o. - TANDETA
3. Spółka Kupiecka „Stary Kleparz”
4. Antonio Sp. J. Sławek Niezabitowski Magdalena Niezabitowska
5. Basia Lejkowska Wine Selection
6. Toorank Polska SA
7. Restauracja PINO – Jarosław Łaszczyk
8. Cukiernia Wilk
9. LA KLASA – Cukiernia RÓŻA
10. Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe ARTIM Spółka z o.o.
11. Makro Cash and Carry Polska SA
12. Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego TAURUS Sp. z o.o.
13. Zbigniew Kurleto GASTROINFO
14. Michał Henzel GASTRO-PAK
15. Sekcja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Gastronomiczno- Turystyczna
16. Gastro Economy sp. z o.o.
17. Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki
18. Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 1
19. Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
20. Barbakan Beer Paweł Bylica

Ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 11 grudzień 2018 10:16

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum