sobota, 01 grudzień 2018 21:40

Święto Kupca 2018 w Proszowicach. Promienne wierzby św. Faustyny dla zasłużonych

Mszą świętą w kościele parafialnym rozpoczęli tegoroczne świętowanie kupcy proszowiccy. Ks. proboszcz Jan Zwierzchowski w kazaniu mówił o powinnościach każdego człowieka. Powiedział, że każdy powinien w życiu robić to, do czego został powołany i ciągle się w tym działaniu doskonalić.

Oficjalna część święta kupca odbyła się w pomieszczeniach Domu Rzemiosła. Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz jej oddziały w Limanowej, Myślenicach i Brzesku otrzymały od proszowickich kupców niezwykłe dary. To sadzonki wierzby głowiastej, które zostały posadzone 17 czerwca 2012 roku z okazji Święta Ogrodów" w Ogrodzie Biblijnym w Proszowicach. Każda z sadzonek ma odpowiedni certyfikat oznaczony numerem, drzewko dla Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej nazwane Promienną wierzbą św. Faustyny ma numer 424.

Prezes Oddziału w Proszowicach Tadeusz Bujakowski opowiedział zebranym o wszystkich wydarzeniach mijającego roku, w których uczestniczyli członkowie Kongregacji Kupieckiej. Najbardziej wyczekiwana jest akcja mikołajowa w miejscowym szpitalu. Uznanie mieszkańców zyskał organizowany przed świętami wielkanocnymi kiermasz na Rynku.

Uczestniczący w kupieckim święcie burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy zachęcał do aktywności gospodarczej. Zapewnił, że jego urząd sprzyja i będzie sprzyjał wszystkim inicjatywom środowiska gospodarczego.

W proszowickim święcie kupca uczestniczył prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek z zastępcą Jackiem Fortyną i pełnomocnikiem ds. oddziałów Zbigniewem Burdakiem. Myślenice reprezentowane były przez delegację z prezes Lucyną Gowin, Brzesko z prezesem Bogdanem Baramkiem i Limanowej z zastępcą prezesa Tadeuszem Witeckim. Były poczty sztandarowe z Krakowa, Limanowej, Myślenic i Proszowic.

Biesiada kupiecka była wspaniała. Dzięki staraniom Waldemara Buckiego, prezesa Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "Zielononóżka"na stołach był przysmak kupiecki (kiszka z cebulą), smalczyk kupiecki igrzaniec kupiecki. Innych smakołyków też nie brakowało, więc spotkanie, przy muzyce, trwało do późnego wieczora.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum