poniedziałek, 27 sierpień 2018 13:42

Rzemieślnicy i kupcy zaniepokojeni pomysłami urzędników na organizację ruchu w centrum miasta

Prezes Wiesław Jopek reprezentował Krakowską Kongregację Kupiecką na spotkaniu dotyczącym ruchu samochodowego w centrum miasta jakie odbyło się w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości z przedstawicielami Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Rzemieślnicy i kupcy mieli okazję spotkać się z wicedyrektorem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Łukaszem Frankiem i doradcą w tej firmie ds. programu Mobilny Kraków Bartoszem Piłatem.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oficjalnie zostanie zlikwidowany 1 listopada - jeśli na środowej sesji radni przegłosują odpowiednią uchwałę. Jednostkę cieszącą się złą sławą wśród mieszkańców zastąpią Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), Zarząd Transportu Publicznego (ZTP) oraz Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu w strukturach Urzędu Miasta Krakowa. Część zadań przejmie też Zarząd Inwestycji Miejskich. Choć zaczną one działać 1 listopada, to faktycznie nowe obowiązki zaczną pełnić 1 stycznia 2019 r. Do końca roku zadania ZIKiT będzie de facto wypełniał ZDMK.

Choć więc restrukturyzacja w tej kwestii jest przesądzona, to jednak prezes Janusz Kowalski zaprosił do siedziby MIRiP przedstawicieli ZIKiT. Zastępca dyrektora Łukasz Franek uspokoił przed wszystkim zaniepokojonych tym, że na Kazimierz, a potem również do centrum miasta wjeżdżać będą mogły tylko elektryczne auta. Nie zaprzeczył, że w dalekiej perspektywie tak może być, ale na pewno nie stanie się to szybko. W tej chwili w Krakowie zarejestrowanych jest tylko 76 samochodów elektrycznych, ale nawet samochodu dostawcze są już budowane z silnikami elektrycznymi, więc w przyszłości pewnie zastąpią dymiące diesle. Wcześniej czy później Kraków stanie przed problemem zmniejszania niskiej emisji.
Goście z ZIKiT opowiedzieli o spotkaniach z restauratorami i przedsiębiorcami z Kazimierza. Przyniosły one obopólne uzgodnienia w sprawie godzin dostaw. Prawdopodobnie niebawem na Kazimierzu zostaną one wydłużone do godz. 12, natomiast mieszkańcy i przesiębiorcy zgodzili się z tym, że nie ma potrzeby wprowadzania takich godzin wieczorem.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum