wtorek, 07 sierpień 2018 10:25

HOOVER TABLE - informacja o projekcie

Szanowni Państwo, Krakowscy Restauratorzy

Informuję, że Urząd Miasta Krakowa został partnerem w realizowanym wspólnie z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie, Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Polskim Instytutem Filantropii, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Krakowie oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym projekcie HOOVER TABLE. Poniżej przesyłam opis i genezę HOOVER TABLE. Bardzo proszę o zapoznanie się z tą inicjatywą i gorąco zachęcam do wzięcia w niej udziału. Wstępną deklarację uczestnictwa w projekcie proszę przesyłać do dnia 17 sierpnia 2018 roku pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
Z poważaniem
Katarzyna Gądek
Zastępca Dyrektora ds. Turystyki


HOOVER TABLE - informacja o projekcie
Geneza - projekt powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie jako część obchodów 100-lecia Polskiej Niepodległości oraz bliskich relacji polsko-amerykańskich, w których znaczącą rolę odegrał Herbert Hoover. Już od wczesnych lat XX wieku późniejszy Prezydent USA Herbert Hoover działał aktywnie na rzecz pomocy Polsce i Polakom. Najbardziej spektakularną akcją zorganizowaną przez niego był "Obiad Nieobecnego Gościa", który odbył się 29 grudnia 1920 r. w Hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Herbert Hoover zaprosił 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów - równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Zebrano wtedy 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla dzieci z Europy Środkowej, ratując je od głodu i tyfusu. W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski zainicjowanej i kierowanej przez Herberta Hoovera dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a w 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński,  w uznaniu zasług wręczały Mu Doktoraty Honoris Causa.
Celem projektu jest organizacja obozu języka angielskiego dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz upowszechnienie wiedzy o Herbercie Hooverze.
> Partnerami projektu są: Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Polski Instytut Filantropii, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Projekt obejmuje kilka etapów:

I. 25 września 2018 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa - odbędzie się konkurs wiedzy o USA i Herbercie Hooverze dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nagrodą są wyjazdy na letni obóz języka angielskiego. Liczba nagrodzonych dzieci zależy od kwoty uzyskanej w drugim etapie projektu.

II. od 1 do 7 października 2018 r. - akcja o nazwie Hoover Table  prowadzona w krakowskich restauracjach.
Udział w akcji polega na udostępnieniu 1 stolika (lub więcej) i przekazania zadeklarowanego, dowolnego procenta dochodu z tego stolika w ww. okresie na specjalne konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii, z przeznaczeniem na sfinansowanie obozu językowego dla zwycięzców konkursu (punkt 1).
Lista restauracji, które wezmą udział w projekcie będzie opublikowana na specjalnej stronie internetowej dedykowanej temu projektowi, w komunikatach zamieszczanych na oficjalnej stronie miasta Krakowa oraz stronach ww. partnerów akcji.  Każda restauracja otrzyma specjalne logo akcji do oznakowania stolika/stolików.
Najbardziej hojni restauratorzy zostaną nagrodzeni specjalnymi wyróżnieniami Prezydenta Miasta Krakowa podczas koncertu galowego.
III. 18 października 2018 - Koncert galowy w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Zwieńczeniem projektu będzie koncert galowy w Muzeum Narodowym w Sukiennicach amerykańskiego pianisty Neala Larrabee wraz z Sinfoniettą Cracovią oraz  oficjalne podziękowania przedsiębiorcom i restauratorom, którzy wzięli udział w akcji wraz ze skromnym poczęstunkiem (wzorem kolacji charytatywnej zorganizowanej przez H. Hoovera)
Zwracamy się do Państwa z prośbą o wstępną deklarację udziału w projekcie poprzez gotowość udostępnienia w swojej restauracji  1 stolika (lub więcej) w terminie od 1 do 7 października oraz podanie jaki % od dochodu uzyskanego z tego stolika (stolików) będziecie mogli przekazać na rzecz akcji Hoover Table.
Więcej szczegółów związanych z akcją (w tym adres strony internetowej, numer konta bankowego) przekażemy Państwu po otrzymaniu deklaracji udziału.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 

supober

 

 

Archiwum

archiwum