poniedziałek, 21 maj 2018 14:03

Informacja prasowa z ZUS

Oto informacja prasowa z ZUS

Najczęściej zadawane pytania po dyżurze telefonicznym z „Ulgi na start” – nowych przepisów dla przedsiębiorców obowiązujących od 30 kwietnia 2018 r. Na pytania zainteresowanych odpowiadali eksperci z krakowskiego oddziału ZUS.
* Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą, przez jaki okres będzie obowiązywała mnie „ulga na start”?

Odp.: „Ulga na start” będzie Cię obowiązywała przez pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Będziesz mógł z niej skorzystać, jeśli spełnisz łącznie następujące warunki:
rozpoczynasz działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmujesz ją ponownie po 60 miesiącach kalendarzowych od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, nie będziesz prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy,

* Prowadzę działalność gospodarczą od lutego 2017 roku i płacę składki preferencyjne. Czy mogę skorzystać z „ulgi na start” ?

Odp.: Nie. Jeśli prowadzisz już działalność i korzystasz z „preferencyjnych składek” ( obniżony ZUS) przez 24 miesiące kalendarzowe od jej rozpoczęcia – ulga na start ci nie przysługuje.

* Czego dokładnie dotyczy „Ulga na start”?

Odp.: Dzięki „uldze na start” o ile ci przysługuje będziesz zwolniony z ubezpieczeń społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy. Będziesz miał obowiązek zgłosić się i opłacać składkę tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Dopiero po tym okresie będziesz miał obowiązek zgłoszenia się także do ubezpieczeń społecznych.

* Czy po okresie korzystania z „ulgi na start” będę mogła skorzystać z 24 miesięcznego preferencyjnego ZUS?

Odp.: Tak. Po upływie 6 miesięcy prowadzenia działalności i opłacania tylko składki zdrowotnej, powinnaś zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Będziesz mogła skorzystać z kolejnej (obecnie już istniejącej ulgi), czyli tzw. „małego ZUS”. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będziesz mogła opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

* Zakończyłam działalność gospodarczą w lutym 2018 roku. Czy mogę skorzystać z „ulgi na start”?

Odp.: Tak, pod warunkiem, że rozpoczniesz kolejną działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Bożena Bielawska

p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum