poniedziałek, 07 maj 2018 17:05

Komunikat ZUS, maj 2018

Od 2 maja na Salach Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS uruchomiona została usługa doradcy ds. e-ZLA.
Zadaniem doradcy jest:
- wyjaśnianie wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych, płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, informowanie o korzyściach płynących z e-ZLA
- wyjaśnianie wątpliwości dotyczących informacji zawartych na profilu PUE w każdej z ról w zakresie e-ZLA i zakładanie profili PUE ZUS

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami okres przejściowy gdzie lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie papierowej miał zakończyć się 1 lipca tego roku.  Wtedy elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień. Wychodząc naprzeciw lekarzom termin został przesunięty na 1 grudnia br.
Więcej informacji w załączonym materiale.
Z wyrazami szacunku
Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

Informacja prasowa

Termin wprowadzenia e-ZLA przesunięty na 1 grudnia. Już od dzisiaj nowa usługa w ZUS – doradca ds. elektronicznych zwolnień lekarskich.

Doradca ds. elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA

Od 2 maja na Salach Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS uruchomiona została usługa doradcy ds. e-ZLA. Zadaniem doradcy jest:

* wyjaśnianie wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych, płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, informowanie o korzyściach płynących z e-ZLA

* wyjaśnianie wątpliwości dotyczących informacji zawartych na profilu PUE w każdej z ról w zakresie e-ZLA i zakładanie profili PUE ZUS

Nowy termin wdrożenia e-ZLA

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami okres przejściowy gdzie lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie papierowej miał zakończyć się 1 lipca tego roku. Wtedy elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień.

Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 stycznia 2016 roku. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska medycznego termin został przesunięty na 1 grudnia 2018 roku. Jeśli Parlament i Prezydent wyrażą zgodę, to właśnie 1 grudnia br. nie będzie odwrotu od informatyzacji w służbie zdrowia, w tym e-zwolnień lekarskich.

Asystent medyczny - wsparcie dla lekarza w sprawie wystawiania e – ZLA

Zmiana w prawie, wprowadzi asystentów medycznych. Asystent medyczny będzie stanowić istotne wsparcie dla lekarza. Będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza.

Ważne: To nadal lekarz będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne dla pacjenta. Lekarz będzie potwierdzał te fakty w dokumentacji medycznej. Natomiast asystent medyczny na podstawie takiej dokumentacji będzie wprowadzał dane zwolnienia lekarskiego do systemu informatycznego – w imieniu lekarza. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta.

Kto może zostać asystentem medycznym?

Asystentem medycznym będzie mogła być osoba, która wykonuje zawód medyczny (np. pielęgniarka) lub osoba uprawniona przez placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji medycznej.

Żeby zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy asystent medyczny będzie musiał być wcześniej zarejestrowany w specjalnym Rejestrze Asystentów Medycznych.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum