niedziela, 08 styczeń 2017 14:25

Dobiegają końca Targi Bożonarodzeniowe 2016

Niedziela 8 stycznia jest ostatnim dniem Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie. Organizowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką, a realizowane przez firmę Artim zdobywają coraz większe uznanie wśród turystów. Dowodem na to są bardzo pozytywne publikacje w wielu krajach.

Kraków i jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym zostały wyróżnione przez brytyjski dziennik „The Guardian" jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych. To już kolejny raz, kiedy krakowskie zimowe i świąteczne atrakcje są polecane przez zagraniczne, opiniotwórcze media. Również CNN przygotowało zestawienie 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. W rankingu, jako jedyne z Polski, znalazły się targi organizowane na Rynku Głównym w Krakowie.
"Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe odbywają się na Rynku, wielkim głównym placu miasta. Zwykle w grudniu w Krakowie pada śnieg, co czyni czasem te targi bardziej magicznymi niż w innych miastach w Europie Zachodniej" - ocenia CNN. Amerykańscy dziennikarze piszą o nich, że są "spełnieniem marzeń o białym Bożym Narodzeniu". Wymieniają też specjalności krakowskich targów: ręcznie malowane bombki choinkowe, przyprawione orzechy i gotowane cukierki. Autorzy zestawienia zaznaczają też, że krakowskie targi są tanie, a wizyta na nich to przyjemniejsza alternatywa niż zatłoczone centra handlowe i zakupy w internecie.
Wśród najlepszych targów bożonarodzeniowych w zestawieniu CNN znalazły się m.in. Gendarmenmarkt w Berlinie, o którym autorzy piszą, że ma najpiękniejsze widoki dzięki swojej lokalizacji (w pobliżu Katedry Niemieckiej, sali koncertowej i Katedry Francuskiej), a także Frankfurt Christmas Market organizowany w Birmingham. W zestawieniu nie mogło zabraknąć też najsłynniejszych targów organizowanych w Wiedniu. 151 straganów, niepowtarzalna atmosfera i ogromne lodowisko w centrum miasta każdego roku przyciągają do stolicy Austrii dziesiątki tysięcy ludzi. W zestawieniu CNN znalazły się też targi w Strasburgu, Montrealu, Pradze, Florencji, Kopenhadze i Brukseli.

Krakowski Rynek Główny w okresie bożonarodzeniowym nabiera świątecznego klimatu. Od wielu lat jednym z jego elementów są Targi Bożonarodzeniowe, będące doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących, m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu. Obecne targi trwały od 25 listopada do 26 grudnia, a część stoisk ze świątecznymi produktami pozostała na Rynku aż do 8 stycznia.
- Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie już od wielu lat odbywają się na Rynku Głównym w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy. Targi to także powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego – wszelkiego rodzaju jarmarki odbywały się tu przecież od stuleci – mówił podczas otwarcia imprezy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisały się w pejzaż Krakowa. W targach uczestniczy ok. 60 wystawców z Małopolski, ale także z innych regionów oraz z zagranicy, m. in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy, Węgier czy Wielkiej Brytanii, którzy oferują m.in. sery i kiełbasy słowackie, węgierskie kołacze, lwowskie upominki oraz litewską biżuterię z tkanin i drewna a także rękodzieło z lnu i wełny.
W czasie trwania targów, tradycyjnie już Prezydent Miasta Krakowa oraz Metropolita Krakowski spotkali się z mieszkańcami i turystami na opłatku, który odbył się 18 grudnia o godz. 12 pod targową estradą.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 odbył się pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Na cokole pomnika „zamieszanie” urządzili dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa, następnie przeszli w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i zapłaty. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożyły kwiaty przy pomniku wieszcza.
Na Targach Bożonarodzeniowych były stoiska z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z owocami, serem, a także pierogi pieczone oraz stoisko serwujące zupy takie jak: żurek, grochówka, kwaśnica, barszcz ukraiński, barszcz czerwony, grzybowa. Ponadto sprzedawano wędliny z Podhala takie jak kiełbasy z jagnięciny i gęsiny - doprawione naturalnymi ziołami, bez konserwantów, wędzone tradycyjną metodą na drewnie bukowym i olchowym, a także sery góralskie i oscypki. Tradycyjnie na targach znalazło się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie brakowało również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, tart i ciasteczek, kołaczy oraz kurtoszy przygotowywanych ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijanych na drewniany wałek i wypiekanych w specjalnym piecu, podawanych na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Jak co roku kupcy oferowali szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu i sukna, szkło artystyczne, biżuterie, pamiątki, obrazki na płótnie, reprodukcje starych fotografii, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, wyroby skórzane, kożuchy, pantofle, kapelusze, obrusy i serwety. Ustawiona była kuźnia, w której odbywały się pokazy kowalstwa. Tam też można było nabyć podkówkę ze swoim imieniem. Jak co roku na targach gościło tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie można było nadać świąteczne kartki i listy, a przy okazji uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.
W czasie trwania targów było też można wspomóc instytucje charytatywne. Swoje wyroby prezentowały m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Fundacja Pomocy Osobą Niepełnosprawnym „Słoneczko”, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” i Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na ich stoiskach zasilił skromne budżety tych instytucji.
Symbolem Targów Bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój Targów to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek był udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ok. 700. sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska.

Ostatnio zmodyfikowano w niedziela, 08 styczeń 2017 14:34

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 

supober

 

 

Archiwum

archiwum