wtorek, 22 sierpień 2017 20:02

Pożegnaliśmy Mieczysława Banasia

To był jeden z wielkich krakowskich pogrzebów. Trumna z ciałem Mieczysława Banasia - pierwszego prezesa reaktywowanej w 1989 roku Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, potem jej prezesa honorowego spoczęła na katafalku w nawie głównej Bazyliki Mariackiej. Wokół trumny sztandary kupieckie, rzemieślnicze i Automobilklubu Krakowskiego, wieńce od rodziny oraz organizacji.

Mszę świętą żałobną odprawił ks. inf. Bronisław Fidelus. - Gdzie mógł odbyć się ten pogrzeb, jak nie w Bazylice Mariackiej, najwspanialszej świątyni miasta wybudowanej i wyposażonej przez ludzi związanych z rzemiosłem i kupiectwem - mówił ksiądz w czasie kazania. - Mieczysław Banaś był cząstką tej społeczności parafialnej, tu jako dziecko chodził z ojcem na msze święte, tu uczestniczył jako dorosły człowiek, restaurator i szef różnych organizacji w uroczystościach kościelnych, patriotycznych, miejskich. Był człowiekiem czynu i takim będziemy go pamiętać - zakończył ks. infułat.

Obok rodziny zmarłego, jego żony Liliany i synów Mateusza i Bartosza w ławach i stallach zajęli miejsce przyjaciele. Był m.in. prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek z zastępcami Jerzym Kotalą i Janem Wiesławem Nalepą, był prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski z zastępcami Tadeuszem Dąbrowskim i Grzegorzem Mielnickim, miasto Kraków reprezentowała dyrektor magistratu Marta Nowak, byli przedstawiciele krakowskiego Biznes Klubu.

Po mszy świętej nastąpiło odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego Mieczysława Banasia do rodzinnego grobowca na cmentarzy Rakowickim. Kondukt żałobny prowadzili księża infułaci Bronisław Fidelus i Dariusz Raś.

 

 

 

Ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 22 sierpień 2017 21:22
Więcej w tej kategorii: « Komunikat ZBK Komunikat ZBK »

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum