wtorek, 12 grudzień 2017 16:47

Święto Kupca 2017 w Krakowie

Doroczne obchody Święta Kupca mają w Krakowie niezwykle bogatą tradycję, tak samo jak organizująca je Krakowska Kongregacja Kupiecka. Podobnie jak w wiekach minionych, także i w tym roku - 10 grudnia, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Niepokalanego Poczęcia, rozpoczęły się one od uczestnictwa kupców w mszy świętej. Uczestniczyły w niej delegacje zaprzyjaźnionych organizacji gospodarczych, ale także ich poczty sztandarowe, w tym oddziałów KKK, a także szkół, których Kongregacja jest patronką.

sobota, 09 grudzień 2017 12:43

Święto Kupca 2017 w Myślenicach

Jak co roku myśleniccy kupcy spotykali się w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, od dawien dawna patronki kupiectwa krakowskiego. Dzień ten jest najważniejszą datą dla prastarej organizacji samorządu kupieckiego, w tym również kupów z Myślenic, którzy tworzą Oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W tym dniu trzy osoby zostały pasowane na kupców.
Ceremoniał pasowania jest niezwykle uroczysty. Dokonał go prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek w asyście prezesa Oddziału w Myślenicach Lucyny Gowin. Zaszczytu złożenia stosownej przysięgi dostąpili w tym roku Justyna Jędrzejak, Maria Panek oraz Radosław Musioł.

Prezes Wiesław Jopek reprezentował Krakowską Kongregację Kupiecką podczas piatkowej (8 grudnia) mszy świętej odpustowej ku chci Matki Bożej Niepokalanej w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Ze sztandarami przyszli również kupcy ze spółek kupieckich Starego Kleparza i Nowego Kleparza. Byli też prezesi oby spółek Jan Wiesław Nalepa i Czesław Wadowski. Msze świeta odpustową koncelebrował ks. prałat Jan Dziasek, rolę gospodarza, pod nieobecność ks. proboszcza Grzegorza Szeczyka pełnił wikary ks. Andrzej Scąber.

czwartek, 07 grudzień 2017 16:59

Pożar grilla na Rynku Głównym

Około 21. 30 w środę 6 grudnia zapalił się grill w Rynku Głównym. Nie wiadomo co było przyczyna pożaru. Jedno jest pewne, można mówić o wielkim szczęściu, że nie doszło do tragedii. W tym stoisku gastronomicznym było bowiem siedem butli gazowych.
Pożar ugaszono błyskawicznie, zrobili to pracownicy grilla, ochrona Targów Bożonarodzeniowych i straż pożarna. Nikomu nic się nie stało.
O pożarze, dobrej organizacji akcji gaśniczej i profesjonaliźmie mówili podczas konferencji prasowej zwołanej na Rynku Głownym, koło miejsca gdzie doszło do wypadku: Dariusz Nowak - rzecznik prasowy UMK, Marek Anioł - rzecznik prasowy Straży Miejskiej, przedstawiciel Straży Pożarnej i firmy Artim – organizatora targów.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum