Opłata recyklingowa oraz inne obowiązki przedsiębiorców

Opłata recyklingowa oraz inne obowiązki przedsiębiorców

Aktualności Odsłony: 2832

List Pana Tomasza Urynowicza Wicemarszałka Województwa Małopolskiego przypomnającym o obowiązkach wynikających z przepisów prawa.

 

 

 

Szanowni Państwo,
Informuję o zmianie przepisów w zakresie pobierania opłaty recyklingowej za torby na zakupy z tworzyw sztucznych oraz nowych obowiązkach prowadzących jednostki handlowe w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1579).
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001579

1. Od 1 września 2019 roku opłata recyklingowa, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, dotyczy również toreb na zakupy z tworzyw sztucznych o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.
2. Od 1 stycznia 2020 roku pobraną opłatę recyklingową za torby na zakupy z tworzywa sztucznego wnosi się w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana. Z tym, że opłatę recyklingową pobraną w 2019 roku przekazuje na rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa na zasadach dotychczasowych tj. do 15 marca 2020 roku.
3. Pierwsze sprawozdanie z zakresu nabytych i wydanych lekkich oraz pozostałych toreb na zakupy z tworzyw sztucznych przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową składają za 2019 rok (w terminie do 15 marca 2020 roku).
Więcej informacji:http://www.malopolska.pl/produktowa
4. Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, jest obowiązany prowadzić ewidencję liczby nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w danym roku kalendarzowym w postaci elektronicznej albo papierowej (oddzielnie dla każdej jednostki handlowej). Informacje zawarte w ewidencji ma obowiązek przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, którego informacje dotyczą.
5. Przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do rejestru BDO, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 roku.
Więcej informacji w zakresie zasad rejestracji oraz wzór wniosku o wpis do rejestru BDO znajduje się na:www.malopolska.pl/rejestr
Ponadto przypominam o następujących obowiązkach ustawowych:
1. Przedsiębiorcy prowadzący: jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m², sprzedający produkty pakowane w tych jednostkach; więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 m², sprzedający produkty pakowane w tych jednostkach, podlegają obowiązkom wynikającym z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 542 z późn. zm.).
Więcej informacji: www.malopolska.pl/produktowa
2. Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach i/lub produkty (m.in. opony, oleje) powinni przedłożyć do urzędu marszałkowskiego sprawozdanie za dany rok sprawozdawczy w terminie do 15 marca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Więcej informacji: www.malopolska.pl/produktowa
3. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wprowadzania do obrotu oraz sprzedawcy detaliczni baterii i akumulatorów są zobowiązani do składania rocznych sprawozdań z zakresu gospodarki bateriami i akumulatorami do urzędu marszałkowskiego za dany rok sprawozdawczy w terminie do 15 marca roku następującego po roku sprawozdawczym. Więcej informacji:http://www.malopolska.pl/baterie>.
4. Sprzedawca detaliczny baterii przenośnych lub akumulatorów przenośnych, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m², jest obowiązany do przyjęcia selektywnie zebranych zużytych baterii i akumulatorów przenośnych od użytkownika końcowego przez udostępnienie pojemnika na nie oraz do przekazania zgromadzonych zużytych baterii sprzedawcy hurtowemu lub zbierającemu zużyte baterie lub zużyte akumulatory zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 521).
5. Podmioty będące wytwórcami odpadów (nie dotyczy odpadów komunalnych) są zobowiązane do składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości wytworzonych odpadów do urzędu marszałkowskiego za dany rok sprawozdawczy w terminie do 15 marca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Więcej informacji: http://www.malopolska.pl/zbiorcze
6. Podmioty korzystające ze środowiska powinny wnieść opłatę oraz przedłożyć wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, do urzędu marszałkowskiego za dany rok sprawozdawczy w terminie do 31 marca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Więcej informacji:http://www.malopolska.pl/srodowisko
Walka o środowisko naturalne to cel, wyzwanie i obowiązek każdego z nas. Możemy je osiągnąć tylko wspólnymi siłami. Licząc na Państwa zaangażowanie, zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie powyższej informacji wśród przedsiębiorców w celu przypomnienia o ww. obowiązkach wynikających z przepisów prawa.
Z poważaniem
Tomasz Urynowicz
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego